FOTOGRAFIA NIERUCHOMOŚCI, ARCHITEKTURY I WNĘTRZ

Zdjęcia: FOTOGRAFy

To zdecydowanie najbardziej rozbudowana galeria w naszym portfolio, być może oznacza to, że fotografowanie architektury jest naszym ulubionym zajęciem. Piękne budynki i wnętrza z pewnością należą do naszych najbardziej cierpliwych modeli…

Zestawy zdjęć, które zamieściliśmy poniżej są owocem współpracy z biurami architektonicznymi, pracowniami wystroju wnętrz, hotelami, restauracjami oraz developerami. We współpracy z nimi staramy się podkreślać wyjątkowość przestrzeni, w których mamy okazję fotografować.

This is definitely the biggest gallery in our portfolio. Perhaps it means that architecture photography is our favorite kind. Surely, beautiful buildings and interiors are most patient of our models…

Featured photo sets are results of our collaboration with architects, interior designers, hotels, restaurants and real estate agencies. Together we aim to value uniqueness of places and bring out their beauty. 

Zwykle fotografujemy architekturę i wnętrza w naszym rodzinnym mieście, Poznaniu. Coraz częściej pracujemy także w innych miastach czy za granicą. Pozwala nam to odkrywać nowe i dostrzegać znane, jak mogłoby się wydawać, miejsca. Nasze zdjęcia podkreślają czasami charakter określonej przestrzeni poprzez skoncentrowanie na zaprojektowanych detalach, inne starają się uchwycić relacje fotografowanego obiektu z otoczeniem, w które został wpisany. Niezależnie od tego gdzie pracujemy, co i dla kogo fotografujemy, często spotykamy się z pytaniem:

DO CZEGO JEST POTRZEBNA FOTOGRAFIA ARCHITEKTURY?

Przecież nasi klienci, w tym przede wszystkim architekci i projektanci wnętrz dysponują realistycznymi wizualizacjami komputerowymi, które często idealnie oddają koncepcję zawartą w projekcie, a ponadto są wolne od różnic, jakie mogą pojawić się na etapie budowy. To prawda, a jednak fotografia architektury i wnętrz pokazując projekty, jakie doczekały się realizacji, którą zarazem potwierdzają, daje dostęp do najważniejszych elementów portfolio architekta czy projektanta. Ponadto, wykorzystując naturalne oświetlenie i parametry rejestracji, może utrwalić obraz zarówno bardzo techniczny jak i budujący nastrój spójny z pomysłem twórców danego miejsca. To czy dom lub jego wnętrze jest ciepłe i przytulne, czy raczej stonowane albo wręcz chłodne, łatwiej dostrzec na fotografii niż wizualizacji komputerowej, której wartości nie zamierzamy w żadnym wypadku kwestionować. Uważamy, wręcz że te dwa rodzaje obrazów świetnie się uzupełniają, tworząc interesującą linię czasu w prezentacji projektu. Z doświadczenia wiemy, że świetnie sprawdzają się:

  • W budowie portfolio online i tworzeniu stron internetowych
  • Przygotowaniu materiałów drukowanych i wydawnictw prasowych
    biur, architektów, architektów wnętrz i projektantów, deweloperów, biur sprzedaży nieruchomości oraz producentów czy dystrybutorów wyposażenia.

Jest na pewno jeszcze wiele takich grup, które będziemy mogli dopisać do tej listy. Sami bez przerwy to odkrywamy, fotografując wnętrza restauracji, hoteli i apartamentów, lecz także wyjątkowych stoisk targowych, pracowni meblowych. Najwięcej przykładów wykonanych przez nas fotografii nieruchomości pochodzi z realizacji w Poznaniu, jednakże coraz częściej pracujemy w innych miastach.

JAK SPRAWIĆ, ŻEBY TO SIĘ UDAŁO?

Podstawą jest dobry wybór, którego podjęcie najlepiej poprzedzić przeglądaniem portfolio fotografów architektury i wnętrz. Ponieważ wybór jest duży, warto od samego początku szukać takich, które określają jasno, czy ich autorzy zdołają spełnić najważniejsze wymagania względem charakteru fotografii, jakie są potrzebne. Jeżeli zdjęcia mają być jasne, czyste lub wręcz sterylne, dobrze jest znaleźć choć jeden przykład prezentujące podobny typ – taki, który przykładowo od razu wywoła wrażenie, oglądania starannie zaaranżowanego jasnego, minimalistycznego wnętrza w stylu skandynawskim.

Warto upewnić się, że widoczne na zdjęciu detale zostały starannie odwzorowane – to na nich często widoczne są ślady postprodukcyjnych manipulacji, które mały ukryć niedociągnięcia powstałe w trakcie wykonywania zdjęć. Edycja komputerowa jest, rzecz jasna potrzebna, jednak dobre fotografie bardzo łatwo odróżnić od mniej udanych właśnie na podstawie takiej „analizy”.

Odpowiedniego fotografa można także znaleźć przeglądając czasopisma poświęcone architekturze i trendom w aranżacji wnętrz lub tematyczne portale w sieci. Jakimkolwiek sposobem nie zacząć poszukiwań, najważniejsze jest, żeby od samego początku próbować znaleźć potwierdzenie umiejętności deklarowanych przez autora w jego portfolio.

Będzie nam ogromnie miło, jeżeli odwiedzisz nasze portfolio fotografii architektury i wnętrz tutaj.

Więcej o naszych realizacjach w zakresie fotografii nieruchomości , publikacjom naszych zdjęć można dowiedzieć się tutaj.

Istotny jest także dobry plan, w którym ważne są wszystkie szczegóły dotyczące fotografii nieruchomości. Przed zrealizowaniem sesji warto porozmawiać o koncepcji miejsca, jego charakterystyce i przeznaczeniu, klimacie, jaki w nim panuje, potrzebie podkreślenia na zdjęciach wybranych detali, bądź tego jak wpisuje się w swoje otoczenie. Łatwo o czymś zapomnieć, dlatego często pomagamy w przygotowaniu planu, którego realizacja okaże się satysfakcjonująca.